Посольство України в Туркменістані

, Київ 13:19

Туркменістан

Режим в'їзду: Візовий (крім ДП, СП)

Місце розташування дипломатичного представництва або консульської установи: Київ, вул. Пушкінська 6, Посольство Туркменистану в Україні.

Угода, що регулює режим взаємних поїздок:

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Туркменистану про взаємні поїздки громадян від 18.05.2000 р.

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Напередодні відвідання Туркменистану радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.           

2. При виїзді за кордон наполегливо радимо мати при собі фотокопії сторінок закордонного та внутрішнього українських паспортів. 

Зокрема, у випадку викрадення, втрати чи  зіпсування паспортного документу, копії паспортів допоможуть ідентифікувати Вашу особу в міліції, а також полегшать та прискорять процедуру оформлення Вам у консульському відділі посвідчення особи на повернення в Україну.           

3. Пам’ятайте, що Туркменистан є країною, законодавство якої передбачає візовий в’їзд для громадян України. Тому для в’їзду на її територію обов’язково треба оформити візу в консульському відділі Посольства Туркменистану в Україні.

Перед виїздом радимо уважно перевірити терміни дії Вашої візи, а також кількість дозволених Вам в’їздів на територію Туркменистану та загальний термін дозволеного Вам перебування в Туркменистані.

 В Туркменистані існує досить жорсткий контроль за в’їздом, виїздом та перебуванням іноземців.

Перебуваючи в Туркменистані без реєстрації або дійсної візи, Ви ризикуєте бути депортованим до України. Крім того, за порушення режиму перебування з Вас стягнуть грошовий штраф.

Тому після приїзду в Туркменистан Вам необхідно обов’язково протягом трьох робочих днів зареєструвати свій паспорт в органах Державної міграційної служби Туркменистану за місцем тимчасового проживання.

Якщо Ви маєте намір залишитися в Туркменистані понад термін дії Вашої візи, необхідно, щоб особа чи організація, яка Вас запросила, заздалегідь звернулась до зазначеної служби або її органів у велаяті (області) з клопотанням продовжити термін дії Вашої візи.

Після позитивного вирішення цього питання, Вам необхідно буде продовжити ще й термін реєстрації Вашого паспорта.

З метою уникнення небажаних наслідків та проблем не намагайтесь проїхати на територію Туркменистану  нелегально, за простроченими чи фальшивими документами, залишитись на території Туркменистану довше передбаченого терміну, зазначеного у Вашій візі, або влаштовуватись на роботу без відповідного дозволу на проживання та працевлаштування. Згідно з законодавством Туркменистану це злочини, що тягнуть за собою адміністративну та кримінальну відповідальність у вигляді затримання за порушення візового режиму, арешту, ув’язнення, прийняття рішення про депортацію за межі країни із наступною забороною в’їзду впродовж декількох років. 

4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Туркменистану, Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства Туркменистану. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення. 

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення. 

5. Після прибуття до місця тимчасового чи постійного проживання в Туркменистані радимо звернутись до консульського відділу Посольства  України в Туркменистані (м. Ашгабат), з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.             

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формi, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України. 

7. Перебуваючи в Туркменистані, уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошами, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені. 

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Туркменистані, де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Туркменистані, обов’язково майте при собі телефони та адресу Посольства України в Туркменистані. 

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

Безпекова ситуація в Туркменистані:

 • Перебуваючи в Туркменистані, Ви можете не хвилюватись за свою безпеку, оскільки рівень злочинності тут дуже низький і випадки пограбувань чи розбійних нападів трапляються досить рідко, навіть в нічний час. 
 • Ресторани та бари працюють переважно до 11 години вечора. Якщо Ви пізно повертаєтесь додому, краще мати при собі документи, які посвідчують Вашу особу, тому що після 11 години вечора Вас може зупинити поліція для перевірки документів. 
 • У Туркменистані офіційно заборонено палити у громадських місцях.  За порушення передбачене стягнення штрафу, однак на практиці цієї норми не завжди дотримуються. 
 • Будь-яких обмежень чи заборон щодо одягу в Туркменистані немає. Хоча значна частина жіночого населення Туркменистану, в тому числі і молодь, носять на щодень національний туркменський одяг, однак багато жінок вдягаються по-європейськи.
 • Подорожі на автомобілі вимагають підвищеної уваги, оскільки  місцевими водіями правила дорожнього руху нерідко ігноруються. Крім того, водії вкрай неохоче пропускають пішоходів на нерегульованих наземних пішохідних переходах.  
 • Істотна кількість товарів промислової та продовольчої груп експортуються в Туркменистан із-за кордону, тому ціни на них наближені до цін в Україні, а подекуди є вищими, ніж в Україні. 
 • Якщо Ви купуєте щось на базарі, попри те, що Ви іноземець, можете бути впевнені, що названа продавцем ціна не завищена. 
 • В Туркменистані Ви завжди зможете порозумітись російською мовою, не ризикуючи зустрітись із ворожим чи настороженим ставленням. Характерною рисою місцевого населення є доброзичливість, гостинність та миролюбність. 

Безпекова ситуація в Туркменистані

 

Криміногенна ситуація в Туркменистіні та рівень терористичної загрози не викликають особливого занепокоєння. Найбільш поширеним видом злочинності залишаються крадіжки. У цьому випадку українським туристам та громадянам України, які відвідують Туркменистан у службових, приватних справах тощо, необхідно бути обережними у торгівельних центрах, ресторанах швидкого харчування, кафе, на автозаправках, виставках та в інших місцях великого скупчення людей. Варто звернути увагу на збереженні цінних речей, коштів готівкою та особистих документів, з метою запобігання їх крадіжок з готелів, автомобілів тощо. 

Перебуваючи в Туркменистані, уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені. 

Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця. 

Якщо Ви стали жертвою злочину, негайно зверніться до найближчого відділу міліції, а також повідомте консульський відділ Посольства України в Туркменистані. 

Посольство України в Туркменистані отримує від громадян України, що перебувають за кордоном повідомлення про події надзвичайного характеру стосовно фізичних та юридичних осіб України за кордоном i інформує про це усіх, кого це стосується в Україні.

Повідомити про всі випадки надзвичайного характеру  (арешти, затримання, позбавлення волі або надання консульського доступу до заарештованих громадян України, аварій, крадіжок документів, смерті можна наступним чином: 

•    зателефонувавши до консула особисто або до будь-якого іншого спiвробiтника Посольства, чи передати iнформацiю через третю особу, гуманiтарну органiзацiю, тел.. (1099312) 94 29 58;

•    особисто прийти на консульський прийом: Туркменистан, м. Ашгабат, вул. Азаді, 49;

•    звернувшись факсом чи поштою, факс: (1099312) 92 42 79.

У зверненнi має бути зазначено прiзвище, iм'я, по батьковi, мiсце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості, детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути пiдписано заявником iз зазначенням дати;

      •    направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства, e-mail: emb_tm@mfa.gov.ua.

     •    звернутись до будь-якої офiцiйної установи або ж до неурядової правозахисної органiзацiї з проханням передати вiдповiдну iнформацiю консулу України.

 

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ! Злочин проти Вас легше попередити, нiж виправити його наслідки.

Умови працевлаштування в Туркменистані

 

Туркменистан не належить до “привабливих” для трудової міграції країн. Посилений контроль за в’їздом, виїздом і перебуванням в країні іноземців та досить жорсткий візовий режим не сприяють напливу іноземної робочої сили в Туркменистан. Крім того, знайти роботу та працевлаштуватися в Туркменистані іноземцям досить важко.

 

Відповідно до Закону Туркменистану «Про імміграцію», порядок здійснення трудової діяльності на території Туркменистану іноземними громадянами, особами без громадянства визначається Президентом Туркменистану.

 

Залучення іноземної робочої сили на територію Туркменистану здійснюється на основі дозволів, що видаються Державною міграційною службою Туркменистану в порядку, встановленому законодавством Туркменистану.

 

При регулюванні питань трудової міграції пріоритетне значення надається захисту внутрішнього ринку праці.

 

Іноземні громадяни, особи без громадянства, які прибули до Туркменистану в порядку трудової міграції, не пов'язаної зі зміною громадянства, повинні мати постійне місце проживання за межами Туркменистану.

 

Юридичні та фізичні особи у випадках оформлення на роботу без відповідного дозволу Державної міграційної служби Туркменистану, реєстрації та надання сприятливих умов іноземним громадянам, особам без громадянства, які незаконно перебувають на території Туркменистану, несуть відповідальність, встановлену законодавством Туркменистану.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарювання діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» -  «Працевлаштування за кордоном»).

Закон Туркменистану про правове становище іноземних громадян в Туркменистані

Трудовий Кодекс Туркменистану

Закон Туркменистану про міграцію

Митні питання тощо

Щодо порядку ввезення на територію Туркменістану окремих видів товарів підакцизної групи

Для громадян України, які мають намір в’їхати до Туркменістану, важливо знати та дотримуватися нормативних положень місцевого законодавства, яке регламентує питання порядку ввезення на територію Туркменістану окремих груп товарів підакцизної групи, зокрема алкогольних та тютюнових виробів.

Зокрема, у відповідності до ст.122 Податкового кодексу Туркменістану, сьогодні дозволяється ввезення в країну для особистого користування не більше 1.5 літра алкогольних напоїв та пива і не більше 2 пачок цигарок.

У разі виявлення при перетині кордону митними чи правоохоронними органами кількості вказаних товарів, яка перевищує встановлені норми, громадянин (фізична особа), у якого вилучили понад лімітовану кількість алкоголю чи цигарок, карається штрафом у розмірі 500 манат (пр. 140 $), а також конфіскацією цього товару. При цьому, сума штрафу є стабільною, якщо її вартість не перевищує 30 базових середньомісячних оплат праці, а це на сьогодні сумарно становить 900 манат. Зазначена норма регламентована статтями 391 та 392 Кодексу Туркменістану про адміністративно-правові порушення. Як свідчить практика, 500 манат штрафу виплачували навіть ті особи, у яких вилучалося лише 5 пачок цигарок.

У випадку, якщо вартість контрабанди визначена як крупна, тобто вона перевищує 30 базових оплат праці, особа, яка причетна до перевезення цього вантажу, потрапляє під кримінальну відповідальність, що передбачено ст. 254 Кримінального кодексу Туркменістану. За таких умов, згідно з рішенням суду, увесь контрабандний товар конфіскується, на автомобіль, як засіб вчинення злочину, накладається арешт.

Досвід таких випадків свідчить, що покарання за такі правопорушення в умовах Туркменістану досить жорсткі. Вантажний автомобіль завжди підлягає конфіскації на користь держави, а громадянин, причетний до контрабандної діяльності, окрім штрафу у розмірі 750-1500 манат, отримує від 1-го до 3-х років ув’язнення.

У цьому зв’язку  МЗС України закликає громадян, які планують в’їхати з різною метою до Туркменістану, дотримуватися існуючих норм законодавства у цій сфері, поважати закони країни, яку маєте намір відвідати та пам’ятати про відповідальність за вчинення контрабандної діяльності. 

 

Предмети та цінності, заборонені до ввезення в Туркменистан та вивезення за його межі 

 • Озброєння, боєприпаси, військова техніка та спеціально призначені для їх виробництва комплектуючі вироби та матеріали
 • Вибухові речовини
 • Ядерні матеріали
 • Джерела іонізуючого випромінювання
 • Технології та спецобладнання, які можуть бути використані для створення  озброєння та військової техніки
 • Наркотичні речовини та засоби для їх вживання
 • Психотропні засоби
 • Порнографічна друкована, кіно-, відео- та аудіопродукція
 • Отрута та отруйні речовини
 • Друковані та аудіовізуальні матеріали, інші носії інформації, які містять відомості, що можуть завдати шкоди політичним та економічним інтересам Туркменистану, його державній безпеці, охороні здоров’я та моралі населення
 • Анульовані цінні папери
 • Дитячі пневматичні пістолети, автомати, рушниці з викидом пластмасових та інших куль
 • Піротехнічні вироби (петарди, ракетниці, феєрверки і т.п.) 

Товари та цінності, заборонені до вивезення з Туркменистану 

 • Бджолина та зміїна отрута
 • Мумійо, прополіс
 • Солодовий корінь та його екстракт
 • Дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння та їхні напівфабрикати
 • Лом та відходи дорогоцінних металів
 • Жива худоба, домашня птиця, м’ясо всіх видів та продукти його переробки, крім м’ясних та ковбасних виробів
 • Коні ахалтекінської породи
 • Ювелірні вироби без пробірного штампу
 • Зерно, борошно
 • Насіння бавовни
 • Рослинна олія
 • Сільськогосподарська техніка 

Продукти харчування та предмети, які можуть бути вивезені в обмеженій кількості 

 • Лікарські препарати                               1 упаковка спеціальної форми

  для роздрібного продажу кожного   найменування

 • М’ясні консерви                                     до 3 кг
 • Масло тваринне                                    0,5 кг
 • Чай зелений                                          200 гр
 • Цукор                                                    1 кг
 • Молочні консерви                                 2  банки (загальною вагою не більше, ніж 800 г)
 • Дитяче харчування                               1 кг
 • Мед                                                        1 кг
 • Миючі засоби                                        1 кг
 • Мило, зубна паста                                 2 упаковки кожного найменування
 • Шкільне приладдя                                 до 3 шт кожного виду

(зошити, альбоми та ін.)

Громадяни України, які подорожують до Туркменистану, можуть ввозити/вивозити через митний кордон Туркменистану (гранична кількість, необхідність декларування тощо).

Надання медичних, соціальних послуг

Відповідно до Кодексу Туркменистану «Про соціальне забезпечення», іноземні громадяни та особи без громадянства, які постійно проживають на території Туркменистану, користуються правом на соціальне забезпечення нарівні з громадянами Туркменистану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами (угодами) Туркменистану.

Іноземні громадяни та особи без громадянства, які постійно проживають на території Туркменистану, користуються правом на пенсію нарівні з громадянами Туркменистану, якщо інше не передбачено нормативними правовими актами Туркменистану і (або) міжнародними договорами (угодами) Туркменистану.

На теперішній час між Україною і Туркменистаном діє міжурядова Угода про співробітництво в галузі охорони здоров'я та курортного обслуговування, яка набула чинність 20 червня 1995 року.

Відповідно до статті 2 зазначеної угоди, сторони домовились на безоплатній основі забезпечувати взаємну екстрену санітарно-профілактичну, лікувально-консультативну допомогу.

Таким чином, громадяни України, які тимчасово перебувають в Туркменистані і потребують невідкладну медичну допомогу, мають можливість отримати її в медичних закладах на всій території країни безоплатно.

Водночас Угодою передбачено і надання планової медичної допомоги із проведенням взаєморозрахунків за договірними цінами чи існуючими прейскурантами. Підставою для надання платної медичної допомоги є наявність відповідних медичних документів та гарантійні зобов'язання направляючої Сторони про оплату фактичної вартості медичної допомоги.

Також слід зазначити, що відповідно до Кодексу Туркменистану «Про соціальне забезпечення», іноземні громадяни та особи без громадянства, які постійно проживають на території Туркменистану, користуються правом на соціальне забезпечення нарівні з громадянами Туркменистану. Вони користуються правом на пенсію нарівні з громадянами Туркменистану, якщо інше не передбачено нормативними правовими актами Туркменистану і (або) міжнародними договорами (угодами) Туркменистану.

Основа медичного обслуговування Туркменистану – система обов’язкового медичного страхування.

За останні роки в країни збудовано багато спеціалізованих медичних закладів, але незважаючи на це, медичне обслуговування найбільше розвинене в Ашгабаті та інших великих містах Туркменистану.

Корисні номери телефонів

01 – Пожежна служба

02 - Поліція

03 – Швидка допомога

09 або +993 (12) 93-65-50 – довідкова служба

+993 (12) 42-52-02, 32-52-02 – довідкова аптек

Гаряча лінія Посольства України в Туркменистані +(99365) 69 51 12

Мапа

Консульські питання