Посольство України в Туркменістані

, Київ 05:58

Заява Міністерства закордонних справ України щодо формату співпраці України в рамках СНД

20 березня 2014, 07:34

8 грудня 1991 року Україна підписала Біловезьку угоду і разом із Російською Федерацією і Республікою Білорусь стала однією із держав-засновниць Співдружності Незалежних Держав.

Україна виходила з того, що базовими принципами цієї організації  будуть взаємна повага до державного суверенітету та територіальної цілісності держав-учасниць, недоторканість і непорушність державних кордонів, відмова від застосування сили або загрози силою, відданість принципу мирного розв’язання міжнародних спорів.

На жаль, останні події засвідчили протилежне.

Опинившись у складній безпековій ситуації, Україна доклала максимум зусиль до залучення СНД для захисту територіальної цілісності і недоторканності своїх державних кордонів та врегулювання конфлікту з Російською Федерацією.

Україною було ініційовано проведення позачергового засідання Ради Міністрів закордонних справ СНД в Києві. Ми закликали партнерів по Співдружності схвалити політичну заяву щодо ситуації в Автономній Республіці Крим, засудити прояви агресії по відношенню до суверенної української території та дотримуватися базових принципів Угоди про створення СНД.

Україна висловлює глибокий жаль, що Співдружність замість реалізації своїх завдань щодо налагодження співробітництва і врегулювання конфліктних ситуацій на пострадянському просторі, перетворилась на інструмент реалізації інтересів окремих її членів, зокрема Російської Федерації.

Особливе обурення викликають факти підтримки окремими державами-учасницями СНД дій Російської Федерації щодо анексії території України у розріз  з принципами міжнародного права.

З урахуванням викладеного, Українською Стороною  ухвалено рішення не продовжувати  своє головування у Співдружності у 2014 році. Відповідна нота буде надіслана до Виконавчого Комітету СНД  найближчим часом.

Враховуючи недотримання більшістю держав-учасниць СНД зобов’язань Сторін, закріплених в Угоді про створення СНД, щодо визнання і поваги територіальної цілісності одна одної, недоторканості кордонів, співпраці у забезпеченні міжнародного миру і безпеки, а також політичну заангажованість та неефективність існуючого формату співпраці в рамках СНД, Україна залишає за собою право розглянути питання про доцільність подальшої участі у діяльності Співдружності.