Посольство України в Туркменістані

, Київ 13:13

Культурно-гуманітарне співробітництво

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері  між Україною і Туркменістаном здійснюється в рамках чинних двосторонніх угод. Станом на початок 2017 року було підписано 27 договірно-правових документи щодо співробітництва у гуманітарній сфері, що дає можливість розвивати взаємовигідні відносини з Туркменістаном на цьому напрямку.

Починаючи з 2011 року між Україною і Туркменістаном здійснювався обмін мистецькими делегаціями в рамках проведення Днів культури. За цей час Туркменістан відвідали такі творчі колективи України: Національний камерний оркестр народних інструментів, Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня», група «Соколи» та вокальний секстет «Джазекс Бенд». В рамках Днів культури України в Туркменістані було організовано виставки художньої голограми «Золота скарбниця України», творів фотохудожників «Україна сьогодні» та творів художників Петриківського розпису «Петриківка – перлина України».

У 2012 році в Україні з великим успіхом пройшли Дні культури Туркменістану. Туркменістан представляли художньо-хореографічний колектив «Серпай», оркестр «Алтин Асир», оперні та естрадні співаки, народні музиканти. У Києві були представлені експонати туркменського декоративно-прикладного мистецтва із фондів Головного національного музею Туркменістану.

Під час візиту Президента Туркменістану Г.Бердимухамедова 13-14 березня 2012 року в Україні було реалізовано велику  культурно-мистецьку програму. У залі Національної опери України відбувся спільний концерт туркменських і українських митців. Крім того, перед українськими глядачами, серед яких були і діти з дитячих будинків та малозабезпечених сімей, виступив всесвітньо відомий туркменський кінноспортивний колектив «Галкиниш».

Значна увага обома країнами приділяється питанням організації поїздок дитячих колективів. Так, у червні 2013 р. в Туркменістані в Національній туристичній зоні «Аваза» (узбережжя Каспію) перебувала група українських дітей віком до 12 років, яка взяла участь у Міжнародному дитячому фестивалі країн СНД. У липні 2013 р. на запрошення української організації «Змінимо світ на краще!» в Міжнародному дитячому центрі «Артек» перебувала група дітей з ашгабатської дитячої школи інтернату для сиріт.

Українські видавці беруть участь у щорічних Міжнародних книжкових виставках-ярмарках «Книга – шлях до співпраці та прогресу», які проходить восени в м. Ашгабат. Так, у ІХ Міжнародній книжковій виставці-ярмарку (2014 р.) взяли участь видавництва «Талант», «Фоліо», «Імекс-ЛТД», «Особистості», ТДС-Експо, «Укрінформнаука», в Х Міжнародній виставці-ярмарку (2015 р.) - представники видавництва дитячої літератури «Авіаз». На ХІ виставці (2016 р.) була представлена  продукція низки українських видавництв, а також видавництва дитячої літератури «Авіаз».

У рамках відзначення 290-річчя туркменського поета та мислителя Махтумкулі Фрагі в Україні видано твори Махтумкулі Фрагі у перекладі українською. Указом Президента Туркменістану медаллю «Magtymguly Pyragy» (Махтумкулі Фрагі) нагороджено директора Департаменту видавничої справи і преси Державного комітету телебачення і радіомовлення України О.А.Кононенка та члена Спілки письменників України П.М.Мовчана.

В Україні вийшла у світ фундаментальна наукова праця «Лікарські рослини Туркменістану» Президента Туркменістану Г.М.Бердимухамедова у перекладі українською мовою.

Важливе місце у двосторонніх українсько-туркменських відносинах посідає співпраця у сфері освіти.  За інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на 1 січня 2017 року у вищих навчальних закладах України навчається  близько 7 тисяч студентів з Туркменістану.

Важливою подією в рамках українсько-туркменського співробітництва у сфері освіти стала участь представницької делегації України у Міжнародній виставці і конференції «Освіта, спорт і туризм в епоху могутності і щастя» (12-15.09.2013 р.). Україна на виставці була представлена окремим павільйоном, а до складу її делегації увійшли керівники 24 вищих навчальних закладів з різних регіонів України.

Центральними заходами в рамках участі української сторони у виставці стало заснування Ради ректорів ВНЗ України та Туркменістану, а також проведення її першого засідання та освітнього ярмарку, у ході яких було започатковано роботу з систематизації та організації набору туркменської молоді на навчання до ВНЗ України. Друге засідання Ради ректорів ВНЗ України та Туркменістану, в якому взяли участь ректори шести навчальних закладів Туркменістану, відбулося 29-31 травня 2015 р. у Києві. Згідно з черговістю, третє засідання Ради ректорів має відбутися  у 2017 році в Ашгабаті.

Питання освіти посіли важливе місце під час переговорів на високому рівні в ході офіційного візиту Президента України П.О.Порошенка до Туркменістану (28-29 жовтня 2015 р.). В рамках візиту було підписано п’ять двосторонніх угод між ВНЗ України та Туркменістану: Угода про співробітництво між Дніпропетровським національним університетом залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна та Туркменським державним інститутом транспорту та зв'язку; Договір про спільну діяльність та співпрацю між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Туркменським державним університетом імені Махтумкулі; Угода про співробітництво між Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу та Міжнародним університетом нафти і газу (Туркменістан); Договір про взаємне співробітництво між Національним університетом біоресурсів та природокористування України та Туркменським сільськогосподарським університетом імені С.А.Ніязова та Угода про співробітництво у галузі вищої освіти між Харківським національним технічним університетом сільського господарства ім. Петра Василенка та Туркменським сільськогосподарським університетом ім. С.А.Ніязова.

Важливою подією в українсько-туркменських взаємовідносинах на цьому напрямку стала участь делегації України на чолі із заступником Міністра освіти і науки України Р.В.Гребою у Міжнародній конференції «Освіта та спорт в епоху  могутності і щастя» (8-10 листопада 2016 р.). Окрім участі у конференції, члени української делегації відвідали Академію наук, низку ВНЗ Туркменістану, а також мали змогу спілкуватися з віце-прем’єр-міністрами Туркменістану, які курують гуманітарну та культурну сфери. Відбулася також зустріч делегації з Міністром освіти Туркменістану, в ході якої було обговорено широке коло питань двостороннього співробітництва.

У грудні 2016 р. з Туркменістану до України прибули 48 юнаків та дівчат для навчання у ВНЗ України в рамках квот, які щорічно виділяються українською стороною згідно з Угодою між Урядом України та Урядом Туркменістану про співробітництво у галузі освіти від 2011 року.

Влітку 2016 року на запрошення туркменської сторони в оздоровчому центрі «Даянч», розташованому у Національній туристичній зоні «Аваза» на Каспійському узбережжі, з метою відпочинку та оздоровлення  перебувало 19 дітей з України віком від 7 до 14 років. Господарями були створені всі умови для відпочинку та оздоровлення українських дітей.