Посольство України в Туркменістані

, Київ 13:13

Науково-технічне співробітництво між Україною і Туркменістаном

Розвиток двосторонніх відносин між Україною і Туркменістаном у науково-технічній сфері базується на підписаному Міждержавному «Договорі про науково-технічне співробітництво», який набув чинності 23 грудня 1998 року. Відповідно до Договору, міністерства науки і освіти України і Туркменістану мають фінансувати науково-технічні проекти в різних галузях, які дозволяють сторонам, на комерційній основі, використовувати результати науково-дослідних робіт.

Однак, тривалий час розвиток двосторонніх відносин у сфері науково-технічного співробітництва не відповідав наявному потенціалу обох сторін. Зокрема, значні перспективи має розвиток  науково-технічного співробітництва України з Туркменістаном у нафтогазовій сфері, електроенергетиці, нафтохімії, у сфері геологорозвідки, сейсмології  та охорони навколишнього середовища, архітектури та містобудування, медицини, у космічній галузі та сільському господарстві.

З метою активізації співробітництва у науково-технічній сфері 12 вересня 2011 року було підписано Угоду про співробітництво між Національною академією наук України та Академією наук Туркменістану.  В березні 2013 р., у рамках державного візиту Президента Туркменістану в Україну, було підписано Програму про співробітництво між НАН України та АН Туркменистану на 2012-2016 рр., яка визначила конкретні напрямки співробітництва в науково-технічній сфері відповідно до підписаної у 2011 році  Угоди про співпрацю між Національною академією наук України та Академією наук Туркменістану.

14 червня 2013 року відбулися зустрічі українських науковців з Президентом Академії наук Туркменістану Г.Мезіловим, в ході яких сторони обмінялися думками щодо стану та перспектив туркменсько-українського співробітництва у галузі науки.

З метою налагодження більш тісної співпраці та подальшого зміцнення зв'язків двох країн у науково-технічній сфері, сторони активно співпрацюють з укладення нових угод, як на міждержавному рівні, так і на рівні суб'єктів господарської діяльності.

17 жовтня 2016 року відбулася зустріч Посла України в Туркменістані В.М.Шевальова з Президентом Академії наук Туркменістану М.Х.Амирбаєвим. У ході зустрічі відбувся обмін думками з широкого кола питань науково-технічного співробітництва між Україною та Туркменістаном, у т.ч. щодо активізації науково-технічного співробітництва між двома країнами на цьому напрямку. 

У зв’язку з тим, що у вересні 2016 р. закінчився термін дії Угоди про співробітництво між НАН України та АН Туркменістану, а в 2017 році закінчується термін дії Програми співробітництва між академіями наук двох країн, наразі опрацьовується питання щодо підготовки та підписання оновленої редакції рамкової Угоди про співробітництво між НАН України та АН Туркменістану, яка міститиме перелік найбільш важливих наукових напрямків співпраці.