• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Стара версія
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 21 жовтня 2020 року о 08:50

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Туркменістаном здійснюється в рамках чинних двосторонніх угод.

Станом на початок 2019 року було підписано 27 договірно-правових документів щодо співробітництва у гуманітарній сфері, що дає можливість розвивати взаємовигідні відносини з Туркменістаном на цьому напрямку.

Освіта

Важливе місце у двосторонніх українсько-туркменських відносинах посідає співпраця у сфері освіти. За інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на 2020 рік у вищих навчальних закладах України навчається 5344  студенти з Туркменістану. 

Важливе значення для двосторонньої співпраці мало використання туркменською стороною у 2016 р. в рамках реалізації «Угоди між Урядом України і Урядом Туркменістану про співпрацю в сфері освіти» від 2011 р. своєї квоти на навчання 50-ти туркменських студентів у ЗВО України за рахунок державного бюджету. Тоді на навчання в Україну приїхало 48 туркменських юнаків та дівчат.

Участь делегацій України у щорічній Міжнародній виставці і конференції «Освіта, спорт і туризм в епоху могутності і щастя» посідає особливе місце у співпраці наших держав. Починаючи з 2013 року Україна завжди представлена на цьому міжнародному заході делегацією з керівників кількох вищих навчальних закладів з різних регіонів України. Важливо, що саме на полях цієї конференції (2013 р.) було засновано Раду Ректорів ЗВО України та Туркменістану (РР), а також проведено її перше засідання, у ході яких було започатковано роботу з систематизації та організації набору туркменської молоді на навчання до ЗВО України.

Друге засідання Ради ректорів ЗВО України та Туркменістану, в якому взяли участь ректори шести навчальних закладів Туркменістану, відбулося 29-31 травня 2015 р. у Києві. Згідно з черговістю, третє засідання Ради Ректорів мало відбутися у 2017 році в м.Ашгабат, але у зв'язку з проведення в Туркменістані Азіатських ігор (вересень 2017 р.), засідання РР було відкладено.

Питання освіти посідають важливе місце і під час переговорів на високому та найвищому рівнях. Зокрема, в рамках офіційних візитів Президентів України до Туркменістану та Президента Туркменістану до України було підписано такі двосторонні угоди між ЗВО України та Туркменістану: «Угода про співробітництво між Дніпропетровським національним університетом залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна і Туркменським державним інститутом транспорту та зв'язку»; «Договір про спільну діяльність та співпрацю між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Туркменським державним університетом імені Махтумкулі»; «Угода про співробітництво між Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу та Міжнародним університетом нафти і газу (Туркменістан)»; «Договір про взаємне співробітництво між Національним університетом біоресурсів і природокористування України та Туркменським сільськогосподарським університетом імені С.А.Ніязова», «Угода про співробітництво у галузі вищої освіти між Харківським національним технічним університетом сільського господарства ім. Петра Василенка та Туркменським сільськогосподарським університетом ім. С.А.Ніязова» тощо. Наразі на розгляді сторін знаходяться ще 11 подібних угод (частина з них уже погоджена та готова до підписання).

У 2019 р. до ТОП-1000 Higher Education World University Rankings (кращих ЗВО світу) входили три українські університети, в 2020 р. – п’ять. Однак, зважаючи на карантинні та обмежувальні заходи для запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції, введені в Туркменістані з березня 2020 р., ставлять під сумнів можливість навчання туркменських студентів в українських ЗВО (крім тих, хто не встиг виїхати з України).

У 2023 р. відбулися два раунди перемовин між ІМВ Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та ІМВ МЗС Туркменістану з метою налагодження майбутньої співпраці. Планується підписання Меморандуму найближчим часом. 

Недільна школа

6 листопада 2022 р. відбулася урочиста церемонія відкриття Недільної школи при Посольстві України в Туркменістані для дітей від 6 років. Школа стала справжнім осередком української культури й освіти в Туркменістані та дозволяє місцевим дітям в інтерактивному форматі знайомитися з українськими традиціями і звичаями, українською мовою, історією України, українськими письменниками та їх творами, українськими художниками тощо. Діти також активно беруть участь у більшості заходів Посольства. Крім цього, в рамках школи організовуються перегляди мультиплікаційних фільмів, майстер-класи з української кухні, з виготовлення новорічних, великодніх та інших іграшок своїми руками. У школі навчаються діти від 6 до 16 років, які мають етнічну приналежність до України. Кількість учнів – 25. 

Школа функціонує винятково на волонтерських засадах в будівлі Посольства, відповідальна особа за навчальний процес – Діана Наливанна (другий секретар з політичних та культурних питань). Для забезпечення умов ефективного навчання, створено українську книжкову поличку в окремій дитячій кімнаті в українському стилі.

11 червня 2023 р. відбувся випускний та урочиста церемонія нагородження учнів Недільної школи за результатами першого року навчання. Під час заходу, крім церемонії нагородження, проведено гру-вікторину для дітей та відбувся показ відео спогадів про минувший навчальний рік. Недільна школа користується неабияким попитом серед місцевого населення.

Розмовні клуби для дітей та дорослих

Впродовж літнього періоду 2023 р. започатковано проведення розмовних клубів для учнів Недільної школи та для дорослих. Для запису прохання зателефонувати на +993-12-94-30-25.

Гуманітарні відносини

Влітку 2016 року на запрошення туркменської сторони (повністю за її рахунок) в оздоровчому центрі «Даянч», розташованому у Національній туристичній зоні «Аваза» на Каспійському узбережжі, з метою відпочинку та оздоровлення перебувало 19 дітей пільгових категорій з України віком від 7 до 14 років (діти воїнів АТО та діти з неповних сімей біженців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей).

Культура

Значна увага обома країнами приділяється питанням співпраці в культурній сфері.

Одним з напрямків співпраці є залучення дітей та дитячих колективів до міжнародних заходів в Україні та Туркменістані. Так, у червні 2013 р. в Туркменістані в Національній туристичній зоні «Аваза» (узбережжя Каспію) побувала група українських дітей віком до 12 років, яка взяла участь у Міжнародному дитячому фестивалі країн СНД. А у липні того ж 2013 р. на запрошення української організації «Змінимо світ на краще!» в Міжнародному дитячому центрі «Артек» перебувала група дітей з ашгабатської дитячої школи-інтернату для сиріт.

Українські видавці беруть активну участь у щорічних Міжнародних книжкових виставках-ярмарках «Книга – шлях до співпраці та прогресу», які проходять восени в м. Ашгабат. Так, у ІХ Міжнародній книжковій виставці-ярмарку (2014 р.) взяли участь видавництва «Талант», «Фоліо», «Імекс-ЛТД», «Особистості», «ТДС-Експо» та «Укрінформнаука». У Х Міжнародній виставці-ярмарку (2015 р.) Україну представляло видавництво дитячої літератури «Авіаз». На ХІ виставці (2016 р.), крім видавництва дитячої літератури «Авіаз», брала участь й низка інших українських видавництв. Значного розголосу отримала участь української делегації у ХІІ Міжнародній виставці-ярмарку «Книга – шлях до співпраці та прогресу» (2018 р.), у якій крім видавництва «Авіаз», свої експозиції представили Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» та Національна бібліотека України для дітей. Особливу увагу та одну з номінацій виставки отримала книга «Махтумкулі Фрагі. Літературний портрет». Книга була представлена її автором, українським літературознавцем, доктором філологічних наук М.С.Васьківим.

У рамках відзначення 290-річчя туркменського поета та мислителя Махтумкулі Фрагі в Україні видано твори Махтумкулі Фрагі у перекладі українською. Указом Президента Туркменістану медаллю «Magtymguly Pyragy» (Махтумкулі Фрагі) нагороджено директора Департаменту видавничої справи і преси Державного комітету телебачення і радіомовлення України О.А.Кононенка та члена Спілки письменників України П.М.Мовчана.

Також в Україні вийшла у світ наукова праця Президента Туркменістану Г.М.Бердимухамедова «Лікарські рослини Туркменістану» у перекладі українською мовою.

Дні культури

Починаючи з 2011 року між Україною і Туркменістаном здійснюється обмін мистецькими делегаціями в рамках проведення Днів культури.

У 2011 році Туркменістан відвідали такі творчі колективи України: Національний камерний оркестр народних інструментів, Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня», група «Соколи» та вокальний секстет «Джазекс Бенд». В рамках Днів культури України в Туркменістані було організовано виставки художньої голограми «Золота скарбниця України», творів фотохудожників «Україна сьогодні» та творів художників Петриківського розпису «Петриківка – перлина України».

У 2012 році в Україні з великим успіхом пройшли Дні культури Туркменістану. Туркменістан представляли художньо-хореографічний колектив «Серпай», оркестр «Алтин Асир», оперні та естрадні співаки, народні музиканти. У Києві були представлені експонати туркменського декоративно-прикладного мистецтва із фондів Головного національного музею Туркменістану. Також в рамках візиту в Україну Президента Туркменістану Г.Бердимухамедова (13-14 березня 2012 року) було реалізовано велику культурно-мистецьку програму: відбувся спільний концерт туркменських і українських митців, а також виступив всесвітньо відомий туркменський кінноспортивний колектив «Галкиниш», який демонстрував циркову джигітовку.

У 2018 році в Туркменістані було проведено Дні українських мультиплікаційних фільмів (26-28 жовтня), Дні українського декоративно-прикладного мистецтва (20 жовтня, 1-2 листопада) та вечір української народної та сучасної пісні (7 вересня, 20 жовтня). Ці заходи отримали значного розголосу, транслювалися туркменським телебаченням та відзначалися в ЗМІ, що значно підвищило зацікавленість до української культури та України в цілому.

В рамках Дні українських мультиплікаційних фільмів в Туркменістані, які були приурочені до Міжнародного дня анімації (28 жовтня), юним глядачам була представлена золота колекція української мультиплікації: фільми з серії «Як козаки…», створених Володимиром Дахно, мультиплікаційні картини іншого українського режисера – Давида Черкаського: «Пригоди капітана Врунгеля», «Доктор Айболить» та «Острів скарбів», а також «Жив собі чорний кіт» Юрія Марченко. Усі твори українських митців були сприйняті з захватом.

Виставка українського декоративно-прикладного мистецтва, присвячена дружбі та історичній спільності українського і туркменського народів проходила в мистецькій студії «Джума» та у Музеї образотворчого мистецтва Туркменістану. В рамках виставки, було представлено авторські ляльки роботи української майстрині Ірини Стрілько, роботи українських майстрів художньої вишивки (рушники, вишиванки, скатертини та серветки) та Петриківського розпису. Окреме місце в експозиції зайняли роботи туркменської майстрині Айни Патарової, які стали містком, що демонстрував давність зв’язків та історичну спільність наших культур.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux