• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Стара версія
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 21 жовтня 2020 року о 08:50

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Туркменістаном здійснюється в рамках чинних двосторонніх угод.

Станом на початок 2019 року було підписано 27 договірно-правових документів щодо співробітництва у гуманітарній сфері, що дає можливість розвивати взаємовигідні відносини з Туркменістаном на цьому напрямку.

Освіта

Важливе місце у двосторонніх українсько-туркменських відносинах посідає співпраця у сфері освіти. За інформацією Міністерства освіти і науки України, станом на 2020 рік у вищих навчальних закладах України навчається 5344  студенти з Туркменістану. 

Важливе значення для двосторонньої співпраці мало використання туркменською стороною у 2016 р. в рамках реалізації «Угоди між Урядом України і Урядом Туркменістану про співпрацю в сфері освіти» від 2011 р. своєї квоти на навчання 50-ти туркменських студентів у ЗВО України за рахунок державного бюджету. Тоді на навчання в Україну приїхало 48 туркменських юнаків та дівчат.

Участь делегацій України у щорічній Міжнародній виставці і конференції «Освіта, спорт і туризм в епоху могутності і щастя» посідає особливе місце у співпраці наших держав. Починаючи з 2013 року Україна завжди представлена на цьому міжнародному заході делегацією з керівників кількох вищих навчальних закладів з різних регіонів України. Важливо, що саме на полях цієї конференції (2013 р.) було засновано Раду Ректорів ЗВО України та Туркменістану (РР), а також проведено її перше засідання, у ході яких було започатковано роботу з систематизації та організації набору туркменської молоді на навчання до ЗВО України.

Друге засідання Ради ректорів ЗВО України та Туркменістану, в якому взяли участь ректори шести навчальних закладів Туркменістану, відбулося 29-31 травня 2015 р. у Києві. Згідно з черговістю, третє засідання Ради Ректорів мало відбутися у 2017 році в м.Ашгабат, але у зв'язку з проведення в Туркменістані Азіатських ігор (вересень 2017 р.), засідання РР було відкладено.

Питання освіти посідають важливе місце і під час переговорів на високому та найвищому рівнях. Зокрема, в рамках офіційних візитів Президентів України до Туркменістану та Президента Туркменістану до України було підписано такі двосторонні угоди між ЗВО України та Туркменістану: «Угода про співробітництво між Дніпропетровським національним університетом залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна і Туркменським державним інститутом транспорту та зв'язку»; «Договір про спільну діяльність та співпрацю між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Туркменським державним університетом імені Махтумкулі»; «Угода про співробітництво між Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу та Міжнародним університетом нафти і газу (Туркменістан)»; «Договір про взаємне співробітництво між Національним університетом біоресурсів і природокористування України та Туркменським сільськогосподарським університетом імені С.А.Ніязова», «Угода про співробітництво у галузі вищої освіти між Харківським національним технічним університетом сільського господарства ім. Петра Василенка та Туркменським сільськогосподарським університетом ім. С.А.Ніязова» тощо. Наразі на розгляді сторін знаходяться ще 11 подібних угод (частина з них уже погоджена та готова до підписання).

У 2019 р. до ТОП-1000 Higher Education World University Rankings (кращих ЗВО світу) входили три українські університети, в 2020 р. – п’ять. Однак, зважаючи на карантинні та обмежувальні заходи для запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції, введені в Туркменістані з березня 2020 р., ставлять під сумнів можливість навчання туркменських студентів в українських ЗВО (крім тих, хто не встиг виїхати з України).

Гуманітарні відносини

Влітку 2016 року на запрошення туркменської сторони (повністю за її рахунок) в оздоровчому центрі «Даянч», розташованому у Національній туристичній зоні «Аваза» на Каспійському узбережжі, з метою відпочинку та оздоровлення перебувало 19 дітей пільгових категорій з України віком від 7 до 14 років (діти воїнів АТО та діти з неповних сімей біженців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей).

Недільна школа

6 листопада 2022 р. відбулася урочиста церемонія відкриття Недільної школи при Посольстві України в Туркменістані для дітей від 6 років. Школа стала справжнім осередком української культури й освіти в Туркменістані. У школі навчаються діти від 6 до 16 років, які мають етнічну приналежність до України. На сьогодні, кількість учнів – 25. Діти вивчають українську мову, історію і культуру України, а також активно беруть участь у заходах Посольства. В рамках школи також організовано перегляди мультиплікаційних фільмів, розмовний клуб українською мовою для дітей, майстер-класи з української кухні, виготовлення традиційних українських іграшок тощо. Школа працює на волонтерських засадах в будівлі Посольства, відповідальна особа за навчальний процес – Діана Наливанна (другий секретар з політичних та культурних питань). Для забезпечення умов ефективного навчання, створено українську книжкову поличку в окремій дитячій кімнаті в українському стилі.

Культура

Значна увага обома країнами приділяється питанням співпраці в культурній сфері.

Одним з напрямків співпраці є залучення дітей та дитячих колективів до міжнародних заходів в Україні та Туркменістані. Так, у червні 2013 р. в Туркменістані в Національній туристичній зоні «Аваза» (узбережжя Каспію) побувала група українських дітей віком до 12 років, яка взяла участь у Міжнародному дитячому фестивалі країн СНД. А у липні того ж 2013 р. на запрошення української організації «Змінимо світ на краще!» в Міжнародному дитячому центрі «Артек» перебувала група дітей з ашгабатської дитячої школи-інтернату для сиріт.

Українські видавці беруть активну участь у щорічних Міжнародних книжкових виставках-ярмарках «Книга – шлях до співпраці та прогресу», які проходять восени в м. Ашгабат. Так, у ІХ Міжнародній книжковій виставці-ярмарку (2014 р.) взяли участь видавництва «Талант», «Фоліо», «Імекс-ЛТД», «Особистості», «ТДС-Експо» та «Укрінформнаука». У Х Міжнародній виставці-ярмарку (2015 р.) Україну представляло видавництво дитячої літератури «Авіаз». На ХІ виставці (2016 р.), крім видавництва дитячої літератури «Авіаз», брала участь й низка інших українських видавництв. Значного розголосу отримала участь української делегації у ХІІ Міжнародній виставці-ярмарку «Книга – шлях до співпраці та прогресу» (2018 р.), у якій крім видавництва «Авіаз», свої експозиції представили Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» та Національна бібліотека України для дітей. Особливу увагу та одну з номінацій виставки отримала книга «Махтумкулі Фрагі. Літературний портрет». Книга була представлена її автором, українським літературознавцем, доктором філологічних наук М.С.Васьківим.

У рамках відзначення 290-річчя туркменського поета та мислителя Махтумкулі Фрагі в Україні видано твори Махтумкулі Фрагі у перекладі українською. Указом Президента Туркменістану медаллю «Magtymguly Pyragy» (Махтумкулі Фрагі) нагороджено директора Департаменту видавничої справи і преси Державного комітету телебачення і радіомовлення України О.А.Кононенка та члена Спілки письменників України П.М.Мовчана.

Також в Україні вийшла у світ наукова праця Президента Туркменістану Г.М.Бердимухамедова «Лікарські рослини Туркменістану» у перекладі українською мовою.

Дні культури

Починаючи з 2011 року між Україною і Туркменістаном здійснюється обмін мистецькими делегаціями в рамках проведення Днів культури.

У 2011 році Туркменістан відвідали такі творчі колективи України: Національний камерний оркестр народних інструментів, Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня», група «Соколи» та вокальний секстет «Джазекс Бенд». В рамках Днів культури України в Туркменістані було організовано виставки художньої голограми «Золота скарбниця України», творів фотохудожників «Україна сьогодні» та творів художників Петриківського розпису «Петриківка – перлина України».

У 2012 році в Україні з великим успіхом пройшли Дні культури Туркменістану. Туркменістан представляли художньо-хореографічний колектив «Серпай», оркестр «Алтин Асир», оперні та естрадні співаки, народні музиканти. У Києві були представлені експонати туркменського декоративно-прикладного мистецтва із фондів Головного національного музею Туркменістану. Також в рамках візиту в Україну Президента Туркменістану Г.Бердимухамедова (13-14 березня 2012 року) було реалізовано велику культурно-мистецьку програму: відбувся спільний концерт туркменських і українських митців, а також виступив всесвітньо відомий туркменський кінноспортивний колектив «Галкиниш», який демонстрував циркову джигітовку.

У 2018 році в Туркменістані було проведено Дні українських мультиплікаційних фільмів (26-28 жовтня), Дні українського декоративно-прикладного мистецтва (20 жовтня, 1-2 листопада) та вечір української народної та сучасної пісні (7 вересня, 20 жовтня). Ці заходи отримали значного розголосу, транслювалися туркменським телебаченням та відзначалися в ЗМІ, що значно підвищило зацікавленість до української культури та України в цілому.

В рамках Дні українських мультиплікаційних фільмів в Туркменістані, які були приурочені до Міжнародного дня анімації (28 жовтня), юним глядачам була представлена золота колекція української мультиплікації: фільми з серії «Як козаки…», створених Володимиром Дахно, мультиплікаційні картини іншого українського режисера – Давида Черкаського: «Пригоди капітана Врунгеля», «Доктор Айболить» та «Острів скарбів», а також «Жив собі чорний кіт» Юрія Марченко. Усі твори українських митців були сприйняті з захватом.

Виставка українського декоративно-прикладного мистецтва, присвячена дружбі та історичній спільності українського і туркменського народів проходила в мистецькій студії «Джума» та у Музеї образотворчого мистецтва Туркменістану. В рамках виставки, було представлено авторські ляльки роботи української майстрині Ірини Стрілько, роботи українських майстрів художньої вишивки (рушники, вишиванки, скатертини та серветки) та Петриківського розпису. Окреме місце в експозиції зайняли роботи туркменської майстрині Айни Патарової, які стали містком, що демонстрував давність зв’язків та історичну спільність наших культур.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux